сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Шќип: Албанците во ИСИС се користат како жив штит

isissss-630x346

Последни вести

Албанците што војуваат со останатите странски борици од групата „Исламска држава“ се користат како „жив штит“, тврди албанскиот весник „Шќип“.

Според весникот, албанските џихадисти се во првите борбени редови на нападот и често се користат за самоубиствени напади, додека локалните борци како Сиријци и Ирачани се вклучуваат во подоцни фази, кога регионот е „исчистен“ и добиваат организациски задачи.

Весникот „Шќип“ пишува дека ваквите тврдења се собрани од неодамнешни извештаи на тајни служби и светски медиуми. Весникот тврди дека според властите околу 240 албански борци се наоѓаат во Сирија и Ирак.

Најчитани вести