петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Шкотска ги легализираше истополните бракови

gej-svadba

Поврзани вести

Шкотскиот парламент донесе закон со кој им се дозволува на припадниците од ист пол да склучуваат брак и покрај острото негодување од страна на двете најголеми цркви.

Парламентот дозволи склучување на геј бракови, а законот ќе стапи на сила оваа есен.

Законот нема да ја присилува црквата да одржува церемонии при склучувањето на овие бракови. Овој закон е сличен со оној што Велика Британија го усвои минатата година.

Двете најголеми цркви во земјата се против овој закон и најавиле дека не планираат да одржуваат церемонии за склопување на истополни бракови.

Со овој закон ќе се признаат и истополните бракови што се склопени во странство.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести