сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Шкотска ќе добие поширока автономија

Dejvid-Kameron-e1398155686903

Поврзани вести

Неколку часа по објавувањето на резултатите од рефендумот во Шкотска, британскиот премиер Дејвид Камерон најави дека пошироката автономија за Шкотска би требало да биде оследена и со пошироката автономијата за Англија, нагласувајќи дека секој договор по рефендумот треба да биде фер и траен.

Камерон најави дека планот за предавање на новите поголеми овластувања на Единбург го подготвил членот на британскиот Парламент и поранешен премиер, Шкотланѓанецот Гордон Браун, додавајќи дека предлог-законот за проширување на автономијата ќе биде готов до јануари.

Според Би-Би-Си, усвојувањето на законот ќе биде одложено за по изборите во мај 2015 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести