четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 57

Шкотска се изјасни да остане во рамки на Велика Британија

skotska

Последни вести

Граѓаните на Шкотска гласаа против отцепувањето од Велика Британија, се вели во денешните официјални резултати кои имаат маргина за грешка од речиси 10 отсто.

Врз основа на резултати од 31 од вкупно 32 региона, 55,42 отсто од граѓаните на Шкотска гласале за останување во рамки на Велика Британија додека 44,58 отсто граѓани се изјасниле Шкотска да прекине со 300-годишниот сојуз со Британија.

Првиот министер на Шкотска, Алекс Салмонд, предводник на отцепувањето, призна пораз откако беа објавени резултатите од 31 регион.

– Важно е да се каже дека нашиот референдум беше договорен процес одржан со дозвола, а Шкотска со мнозинство гласови во оваа фаза одлучи да не стане независна држава, изјави Салмонд.

Околу 4,3 милиони Шкоти имаа право да гласаат – да или не, на гласачко ливче на кое беше поставено прашањето: Дали Шкотска треба да биде независна држава?

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести