вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Шојбле: Грција да продолжи со реформите

shojbleee

Последни вести

Грција треба да продолжи по патот на реформите независно кој ќе победи на парламентарните избори во државата на 25 јануари, изјави германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле, пренесе МИА.

Тој додава дека кој и дапобеди на изборите треба да се погрижи Грците да продолжат по патот на реформите по кој Грција со голема европска солидарност имаше значителен напредок во изминатите неколку години.

– Изборите нема да ги променат основните услови, додаде Шојбле.

Тој вели дека реформите се во интерес на самата Грција. Шојбле е со став дека не учествува во предизборната борба на Грција и оти Грците се тие кои сами треба да одлучуваат.

Најчитани вести