сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Шок во Омиш, на врвот на тврдината поставено палестинско знаме

omispalestinskazastava2CitateljIndexa

Поврзани вести

На врвот на тврдината во хрватскиот град Омиш, наместо хрватското знаме се појавило палестинското.
Градоначалникот Иван Ковачиќ бил изненаден од оваа вест и дал наредба знамето да се тргне и повторно да се постави хрватското знаме.

„Срамота е некој да се игра со хрватскаото знаме, грб и државните симболи. Тоа го направи здружението Алмиса Опер Ер. Имаат некаков перформанс. Не знам од кои мотиви се водени, но тоа е крајно неприфатливо,“ изјави градоначалникот Ковачиќ.

Алмиса Опен Ер е омишко здружение кое организираше дводневен фестивал за современа уметност. Се претпоставува дека знамето е подигнато во знак на солидарност со палестинскиот народ.

Според информациите на Индекс.хр полицијата го привела познатиот сплитски уметник Борис Шитум . Но тој за 21 час бил пуштен по разговор во полицијата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести