понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Шоу на Томас Милер, Роналдо како мало дете

GOL SOU NA MILER

Последни вести

Вистинска лекција по модерен фудбал добија репрезентативците на Португалија од тие на Германија. Долго очекуваниот дуел помеѓу најголемите фаворити за првата позиција во групата „Г”, заврши со убедлив триумф на Германија од 4:0, а најзаслужен за освоените три бода е напаѓачот на Баерн (М), Томас Милер кој го постигна првиот хет трик на Мундијалот во Бразил.

Во листата на стрелци се запиша и дефанзивецот на Борусија од Дортмунд, Матс Хумелс, а само неколку минути после неговиот погодок, директен црвен картон заработи дефанзивецот на Португалија, Пепе, кој се обиде физички да се пресмета со напаѓачот на Германија, Томас Милер.

„Одигравме лошо прво полувреме, што Германците умееја одлично да го искористат. Поведоа со убедливи 3-0, а ние останавме и со играч помалку на теренот. Беше јасно дека не можеме да се вратиме, посебно што бевме хендикепирани, со десетмина на теренот. Во вториот дел, и покрај хендикепот, успеавме да оствариме многу поголема контрола на топката, иако тоа не резултираше и со некој поголем ефект. Доживеавме голем пораз и сега треба да се фокусираме што е можно побрзо да се вратиме психолошки, затоа што не очекуваат уште два натпревари, на кои мораме да бидеме многу, многу подобри“, изјави селекторот на Португалија, Паоло Бенто.


Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести