вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Шпанија ја повика Каталонија на преговори

Сакам да останеме заедно - нагласи шпанскиот премиер, предупредувајќи дека „никој не е над законот“.

katalonija4

Последни вести

Шпанскиот премиер Мариано Рахој ја повика денеска Каталонија да преговара и да не се отцепува од земјата.

– Законот и дијалогот претставуваат излез од ситуацијата – истакна Рахој за време на состанокот на својата конзервативна Народна партија.

Неговата изјава е дадена еден ден откако североисточната автономна област соопшти дека ќе одржи референдум за незвисност на 9 ноември, и покрај тоа што е прогласен за незаконски од Уставниот суд.

– Сакам да останеме заедно – нагласи шпанскиот премиер, предупредувајќи дека „никој не е над законот“.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести