четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Шпанија: Уапсени 8 лица кои учествувале во странски војни

don-630x289

Последни вести

Шпанската полиција приведе денеска осум луѓе обвинети дека учествувале во воени дејствија во Донбас на страната на сепаратистите.

Министерството за внатрешни работи соопшти дека апсењата се извршени во шест региони во државата.

Според полициски извор, станува збор за „проруски“ настроени луѓе „од крајната левица“.

Осомничени се за поседување огнено оружје, соучество или помагање во убиства, нарушување на неутралитетот на шпанската држава во тој конфликт. Уапсените поставиле на интернет видео-материјали на кои позираат со огнено оружје и се фалат со вклучување во редовите на сепаратистите.

Најчитани вести