понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Шпанија: Уапсени осум лица бидејќи украле 60 милиони долари од картички

Хакерите имале високо развиена мрежа за напад на податоците од кредитните картички.

kreditni karticki

Поврзани вести

Шпанската полиција соопшти дека се уапсени осум лица, шест од Романија и двајца од Мароко, поради сомнеж дека со хакерски напади и фалсификувани картички од банки ширум светот украле повеќе од 60 милиони долари.

Со хакерската група управувала една лице е уапсено, но повеќе детали не се познати.

Лидерот на групата, експерт за информациони технологии, ги правел хакерските напади на база на податоци на компаниите кои што обработуваат кредитни картички и ги менувал безбедносните мерки, вклучувајќи ги ПИН броевите и лимитите за подигнување на готовина, а потоа неговите „ќелии“ ширум светот правеле лажни кредитни картички користејќи ги тие информации, а потоа подигнувале пари.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести