сабота, 29 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Шпанија, Унгарија, Норвешка и Данска обезбедија пласман во главната фаза на ЕП

rakomet

Поврзани вести

Кодомаќинот на ЕП во ракомет за жени, репрезентацијата на Унгарија, вечерва ја забележа првата победа, совладувајќи ја Полска со 29-23.

Бидејќи Полска има два пораза од две кола, Унгарките, заедно со првопласираните Шпанки веќе се пласираа во главната фаза и останува само во последното коло од групата А да разрешат кој ќе продолжи како првопласиран.

Без проблеми понатаму оди и Норвешка, благодарение и на втората убедлива победа, овој пат со 34-23 против Украина. Данска иако ремизираше со Романија, поради поразот на Украина исто така е сигурна во главната фаза.

ГРУПА А: Шпанија 4, Унгарија 3, Русија 1, Полска 0.

ГРУПА Б: Норвешка 4, Данска 3, Романија 1, Украина 0.

Најчитани вести