четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Шпанската Баскија изгласа декларација за самоопределување

rahoj

Последни вести

Баскијците му создадоа нови главоболки на шпанскиот премиер Маријано Рахој

Пратениците во локалниот парламент на автономната област Баскија во северна Шпанија усвоија декларација за самоопределување, настојувајќи за повеќе овластувања и создавајќи нова потенцијална главоболка за шпанскиот премиер Маријано Рахој, објавува „Ројтерс“, пренесува Нетпрес.

Автономната северна шпанска област, која веќе има значителни овластувања за самоуправување, па дури може и да собира сопствени даноци, се движи по стапките на регионалниот парламент на Каталонија, кој пак минатата година побара суверенитет, потенцира „Ројтерс“.

Декларацијата на баскискиот локален парламент била поддржана од 48 пратеници од баскиската Национална партија и од партијата „Билду“, која настојува за целосна независност од Шпанија. Против гласале 27 пратеници од владејачката десничарска Народна партија, опозициските социјалисти и пратениците од партијата Прогрес и Демократија.

Според „Ројтерс“, не е јасно дали по баскиската декларација, која е политички документ без правна тежина, ќе следат понатамошни стапки кон отцепување, како што се случи во Каталонија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести