недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Шпанската болничарка ја излекува еболата

zenaebolaaa

Последни вести

Шпанската болничарка, која е прва заразена со вирусот на болата вон границите на африканскиот континент, е целосно излекувама, покажуваат конечните резултати од тестирањето, објавија денеска шпанските лекари.

– Критериумите на излекуваност од ебола, поставени од Светската здравствена организација се исполнети. Таа е излекувана, изјави д-р Хозе Рамон Арибас, шеф на инфективното одделение на мадридската болница Карлос Трети.

Тереза Ромеро (44) со ебола се инфицира по негувањето на двајца заболени свештениви во мадридската болница.

Ромеро е лекувана со инфузии од хумани серуми, кои содржат антитела од лица кои преживеале ебола, како и други лекови.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести