среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Шпанската полиција разби бугарска мрежа за проституција

144201_165363_prostitucija

Поврзани вести

Полицијата во Шпанија разби мрежа за илегална трговија со луѓе, која носела жени од Бугарија во земјата, кои биле принудувани на проституција.

Меѓу уапсените во акцијата се единаесет Бугари и еден Шпанец, а меѓу уапсените се и шефовите на мрежата.

– Групата врбувала жени во Бугарија ветувајќи им работа во Шпанија, а потоа ги принудувала на проституција. Жените исто така ги терале клиентите да употребуваат алкохол и наркотици, а потоа ги ограбувале. Во некои случаи биле украдени и по 15.000 евра од кредитни картички, се посочува во соопштението на полицијата.

Во заедничката акција на шпанската, бугарската и германската полиција ослободени се пет Бугарки, а конфискувани се 9.305 евра, 540 британски фунти, неколку комјутери, два автомобила, голем број документи и многу наркотици.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести