понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Шпанската влада бара каталонскиот референдум да се прогласи за нелегитимен

Изјавата на шпанскиот премиер доаѓа откако лидерот на шпанскиот североисточен регион Артур Мас во саботата закажа одржување на референдум за 9 ноември.

katalonija

Последни вести

Шпанската влада денеска официјално побара од Уставниот суд да го прогласи за нелегитимен референдумот за независност на Каталонија,  соопшти премиерот Мариано Рахој, изјави МИА.

– Организирање на ваков референдум е целосно спротивно на шпанскиот устав – изјави Рахој.

Изјавата на шпанскиот премиер доаѓа откако лидерот на шпанскиот североисточен регион Артур Мас во саботата закажа одржување на референдум за 9 ноември.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести