сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Шпански свештеник заразен со ебола во Либерија

download

Поврзани вести

Шпнаски свештеник кој е заразен со смртоносниот вирус ебола е вратен денеска во Шпанија со авион од Либерија, соопшти шпанското министерство за одбрана.

Свештеникот Мигуел Перез, кој помагал при лечењто на заразените од ебола, бил позитивен на тестот во болницата во Монровиј, кој го направил оваа недела.

Сестраната Хулијана од Екваторијална Гвајана, која има шпанско државјанство и која работела заедно со свештеникот во Либерија исто така е вратена, но таа не е заразена.

Двајц ата работеле за една католичка хуманитарна група која има свои болници ширум светот, пренесува АП.

За прв пат се случува лице заболено од ебола да биде пратено во Шпанија на лечење.

Шпанското министерство за здравство соопштило дека овој случај претставува минимален ризик по јавното здравје.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести