сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Шпанско полуфинале во Лига Европа

spansko polufinale liga evropa

Последни вести

Во Нион се одржа и ждрепката за полуфиналната рунда од најмасовното клупско натпреварување, Лигата на Европа.
Во првиот полуфинален дуел ќе бидеме сведоци на шпанска пресметка, дуел помеѓу големите ривали од Примера дивизион, Севилја и Валенсија, а актуелниот шампион на Италија, тимот на Јувентус, преку португалскиот гигант Бенфика, ќе се обиде да стигне до финалето, кое оваа година ќе се игра токму во Торино.

„Бенфика е тежок противник, но немаше лесни меѓу четирите најдобри. Наша цел е да ја освоиме Лигата на Европа, па затоа повеќе или помалку сеедно ни беше кого ќе го имаме за противник во полуфиналето“, изјави по ждрепката спортскиот диерктор на Јувентус, Павел Недвед.

Првите натпревари се играат на 24 април, а реванш дуелите се закажани за 1 мај.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести