вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

„Шпигел“ : Дали грчките службеници земале мито?

atina1

Последни вести

По информациите изнесени од грчките власти дека 5.260 службеници изнесле во странство 1,5 милијарди евра од 2010 година до крајот на минатата година германскиот весник „Шпигел“ го поставува прашањето дали државните службеници во Грција земале мито?.

– Властите во Грција ја интензивираат истрагата за затајувањето даноци и кругот на државните службеници. Се претпоставува дека сепак само за четири години државните службеници изнеле во странство стотици милиони евра и прашањето е дали тие пари се од поткуп, пишува „Шпигел“.

Според весникот очигледно е дека неплаќањето даноци е широко распространето и во круговите на државните службеници во Грција.

Според листата, 329 од тие службеници се на раководни функции.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести