петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Штајнмаер планира посета на Куба, прва по 1959 година

stajn

Последни вести

Шефот на германската дипломатија, Франк Валтер Штајнмаер планира да ја посети Куба, што би била прва посета на германски министер од 1959 година.

Штајнмаер добил синоќа официјална покана од кубанскиот колега Бруно Родригес Парилја.

Германскиот шеф на дипломатијата изјави дека ја поздравува идејата за зближување на Куба и САД.

 

Најчитани вести