среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 14

Штајнмаер: Специјалниот суд за воени злосторства на Косово е позитивна вест

staj

Последни вести

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер изјави во Приштина дека формирањето на Специјалниот суд за воени злосторства, извршувани на Косово е во полза за идните генерации, јави Танјуг.

– Косово прави нешто добро за историјата и за идните генерации, решавајќи ги прашањата поврзани со тој суд. Специјалниот суд не е лоша, туку добра вест, истакна Штајнмаер на заедничката прес-конференција со косовскиот премиер Иса Мустафа.

Мустафа од своја страна изјави дека се очекува следната недела меѓународната група експерти да пристигне на Косово за да разговара со локалните власти за идниот закон за формирање на Специјалниот суд, а набргу потоа законот ќе биде ставен на гласање во Парламентот.

Штајнмаер, кој пристигна во Приштина од Белград се сретна и со косовскиот министер за одбрана Хашим Тачи.

По средбата Тачи изјави дека Косово и Балканот се мошне важен дел од германската надворешна политика, а Германија е еден од клучните партнери на Приштина.

Најчитани вести