среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Штајнмаер во Атина разговарал за Македонија

Решението за спорот е стартна точка за пристапните преговори.

stajnmaer

Поврзани вести

Се надевам дека решението на спорот за името ќе ја означи стартната точка за пристапните преговори со ЕУ. Мора да има почеток, но, и Македонија треба за него да придонесе, изјавил шефот на германската дипломатија Франк-Валтер Штајнмаер по вчерашната средба со неговата хрватска колешка Весна Пусиќ во Берлин, на прашање на „Дојче веле“ дали поради спорот за името и грчката блокада Македонија останува „слепо црево“ на Западниот Балкан?

„Дојче веле“, повикувајќи се на високи дипломатски извори, објавува дека иако немаше информации во јавноста, Штајнмаер при минатонеделната посета на Грција разговарал и за спорот со името.

Тој и самиот пред заминувањето за Атина најави дека со дражавното раководство на Грција ќе разговара и за грчко-македонските односи.

Запрашан тогаш каков ќе биде неговиот ангажман за надминување на долгогодишниот спор, кој ги попречува евроатлантските интеграции на Македонија, Штајнамер рече дека очекува конструктивност од двете страни.

„Скопје и Атина треба да бидат конструктивни. Да бидат подготвени да направат компромис кој е евидентно во интерес на двете земји и со кој ќе се овозможи Македонија да ги започне пристапните преговори со ЕУ, кои ги сметам за неопходни. Тоа е потребно за стабилноста со што ќе се покаже дека земјата оди нанапред. Македонија подолг период е во застој кој сметам дека треба да биде ’прекршен’. Но, за тоа е потребна добра волја од двете страни: и од Скопје и од Атина“, подвлече првиот германски дипломат.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести