вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Штајнмајер и се закани на Русија со нови санкции

Тој нагласи дека ситуацијата во Источна Украина е се друго, освен стабилна и се закани на Русија со нови санкции, ако Москва по спојувањето со Крим ќе продолжи со истото дејствување.

lavrov

Поврзани вести

Шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штајнмајер кој овој викенд престојуваше во Украина, и се закани на Москва со нови санкции и предупреди на опасност од ширење на кримската криза и отворање на Пандорината кутија.

„Загрижен сум дека со обидот спротивен на меѓународното право, 25 години по крајот на Студената војна дека ќе се корегираат меѓународно признатите граници во Европа и дека ќе се отвори Пандорината кутија,“ изјави Штајнмајер.

Тој нагласи дека ситуацијата во Источна Украина е се друго, освен стабилна и се закани на Русија со нови санкции, ако Москва по спојувањето со Крим ќе продолжи со истото дејствување.

„Ние тогаш во Европа ќе донесеме нови мерки, дури и ако во тој случај треба да ја земеме предвид и економската штета,“ изјави Штајнмајер и оцени дека набљудувачката мисија на ОБСЕ е прв чекор кон спречување на ескалација.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести