вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 32

Штефан Фуле денеска повторно ќе патува во Киев

„За да го истакнеме нашиот ангажман спрема Украина, Филе денеска повторно заминува во Киев за да допринесе во изнаоѓање на решение за кризата,“ изјави Стано.

fule vo kiev

Поврзани вести

Европскиот комесар за проширување и за политика спрема соседите Штефан Филе, денеска повторно ќе замине во Киев во обид да ја реши политичката криза во Украина, изјави портпаролот на Европската комисија, Петер Стано.

„За да го истакнеме нашиот ангажман спрема Украина, Филе денеска повторно заминува во Киев за да допринесе во изнаоѓање на решение за кризата,“ изјави Стано.

Филе во петокот и саботата престојуваше во Киев каде што разговараше со претседателот Виктор Јанукович и претставниците на опозицијата. Притоа истакна дека од украинските власти очекува конкретни чекори за запирање на спиралата на насилство и застрашување.

Високата претставничка на ЕУ за надворешнa политика и безбедност Кетрин Eштон во четвртокот и петокот  се очекува да престојува во Киев за да посредува во дијалогот во целта за пронаоѓање на политичко решение.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести