четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 34

Штип ќе добие типски трафики

Заинтересираните субјекти, можат сами да ја купат трафиката од „Алмонт“ и по претходно добиено решение за поставување, објектот можат сами да го постават. Втората опција овозможува Општина Штип да ги набави и постави трафиките и преку соодветна процедура да ги изнајмува на заинтересирани корисници кои за тоа ќе плаќаат соодветен надомест.

DSC_7864

Поврзани вести

Општина Штип избра типско решение за изгледот на киосците кои приватни лица ќе ги поставуваат низ градот. Сите сопственици на киосци ќе треба да ги набават овие типски траифики од фирмата „Алмонт“, која го изработи идејното решение за објектите. Унифицирањето на продажните траифики е дел од заложбите на градоначалникот и локалната самоуправа за уредување на локациите каде се поставени и ќе се поставуваат нови трафики.

Согласно одлуката на Советот на Општина Штип, постојат две можности за поставување на ваквите типски трафики. Заинтересираните субјекти, можат сами да ја купат трафиката од „Алмонт“ и по претходно добиено решение за поставување, објектот  можат сами да го постават. Втората опција овозможува Општина Штип да ги набави и постави трафиките и преку соодветна процедура да ги изнајмува на заинтересирани корисници кои за тоа ќе плаќаат соодветен надомест.

Првата типска трафика која е поставена спроти хотелот „Оаза“ ќе биде поставена според вториот принцип, истата ќе ја опреми општината а ќе следи објава на конкурс, и спроведување на постапка за лицитација. Почетната цена е лимитирана на 3000 денари. Останува дозавршување околу електричната и водоводната инсталација по што ќе следи соодветна постапка преку конкурс.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести