четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Штo бара Вучиќ од своите министри?

На секои шест месеци миниострите ќе бидат оценувани, според јасни правила кои се разликуваат според ресорите.

aleksandar vucic

Поврзани вести

Премиерот Александар Вучиќ лично ќе ја следи работата на секој член на Владата и ќе бара строго почитување на роковите, а на седниците на Владата исто така за тоа ќе се разговара, велат извори од влдата за српските медиуми. Кој нема да ги исполни критериумите ќе биде сменет.

Сите министри наредните недели ќе добијат јасни задачи и рокови кога треба да ги исполнат.Главните критериуми за оценување на одредени министри, се познати.

„На пример кога станува збор за Министерството за финансии ќе се следи финансиската консолидација, намалување на сивата економија и даночните реформи. За министертсвото за економија клучно ќе биде креирање на бизнис амбиент и колку амбициозно работат на привлекување на нови инвеститори, решавање на проблеми на претпријатијата во реструктирање и зајакнување на приватниот сектор,“ наведуваат од таму.

Во оценката на министрите предвид ќе се земаат и процентот на завршени проекти, за кои се дадени пари. Тоа пред се се однесува на Министерството за сообраќај и инфраструктура и Министерството за енергетика и рударство.

„Доколку се доцни или воопшто не се работи на некој од предвидените работи, ќе се бараат поуспешни луѓе кои можат да го водат министертсвото. Половина година е доволно сосема да се измери времето на секој од членовите на Владата, бидејќи пролонгирањето на работата и некој кој не работи би чинел прескапо за Владата,“ велат од таму.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести