петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Што ќе се случи доколку Легија го промени исказот на суд?

Судот, доколку се случи, ќе ја земе во предвид првобитната изјава

ulemek

Поврзани вести

Милорад Улемек Легија би можел да промени исказот пред судот во кој ги изнел своите сознанија поврзано со убиството на Славко Чурувија, а судот ќе оцени кои од неговите изјави се веродостојни.

„Во случај на судењето да молчи или да каже дека она што претходно го рекол не е точно, судот може да го прифати првобитниот исказ на Улемек, но вредноста на таа изјава ќе биде помала“, објаснува за „Блиц“, Божидар Бановиќ, професор по кривично право на Правниот факултет во Крагуевац и поранешен директор на Вишата школа за внатрешни работи.

Тој додал дека за судот поголема доказна вредност имаат исказите од сведоците кои непосредно присуствувале на самиот чин, одошто да изнесуваат приказни што ги чуле од други.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести