понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Што ќе се случи со Крим?

krim 1

Поврзани вести

По немирите што ја потресоа Украина во последно време, сега во преден план излегува прашањето за Крим, коментира германскиот весник „Ди Велт“. На кого ќе избере да се потчини автономната република, на Киев или Москва?

Дали Русија ќе интервенира официјално по ова прашање, се’ уште не е јасно. Сигналите сепак предизвикуваат загриженост. Различни делови од руската армија се потготвени во био кој момент да почнат со дејствување, вклучувајќи ги морските и воздушните сили. Истовремено, министерот за одбрана Анатолиј Антонов нагласува дека не постои закана за Украина.

А во Москва се’ уште има политичари кои го сметаат Виктор Јанукович за легитимен претседател на Украина .

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести