петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Што ѝ посакаа Германците на Меркел за роденден

Политичкиот магазин „Шпигел“ направи е-анкета и во неа Германците ѝ посакаа уште многу години да остане канцеларка. Според анкетата на магазинот, најголем број Германци, околу 47 отсто, на Меркел ѝ посакаа среќа, здравје и уште многу добри денови како канцеларка.

merkel

Последни вести

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска го прославува 60. роденден. За подарок доби книги, цвеќе, песни, пијалак, дури и дрес, како и честитки од многу политичари.

Политичкиот магазин „Шпигел“ направи е-анкета и во неа Германците ѝ посакаа уште многу години да остане канцеларка. Според анкетата на магазинот, најголем број Германци, околу 47 отсто, на Меркел ѝ посакаа среќа, здравје и уште многу добри денови како канцеларка.

Вкупно 18 проценти Германци ѝ посакале здравје, среќа и нова работа – на пример генерален секретар на ОН, а ист толкав процент би ја пратиле во пензија. Шеснаесет отсто од испитаниците не ѝ посакале ништо за роденден бидејќи и таа ним не им честитала.

Меркел е веќе девет години канцеларка и германските медиуми пренесуваат шпекулации за нејзиното наводно можно повлекување од политиката. Веќе се покренува темата дали таа ќе се кандидира на сојузните избори во 2017 година кога повторно ќе се избира канцелар на Германија.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести