среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Што уште знаат? „Гардијан“ објавил само еден отсто од документите на Сноуден

Британскиот весник „Гардијан“ досега има објавено само еден отсто од документите кои им ги дал поранешниот соработник на американската агенција за безбедност, Едвард Сноуден, изјавил пред Комитетот за внатрешни прашања на британскиот парламент, Алан Русбригдер, главен уредник на весникот.

g_snoudennn

Поврзани вести

И додека британската власт смета дека со објавувањето на тајните податоци е загрозена сигурната на земјата и им се помага на терористите, а  исто така дека и новинарите од „Гардијан“ мора да одат на суд за непочитување на Законот за тероризам, главниот уредник смета дека текстовите кои тие ги напишале се темелат на добиени документи и дека со нив не е загрозана ничија безбедност, ни на граѓаните, ни националната сигурност и дека никој не е довевед во опасност.

Русбригдер истакна дека од  Сноуден има добиено околу 58.000 документи и дека не очекува во иднина да се објави толку голема количина на информации. Тој додаде дека  „Гардијан“ е  под притисок на владата, и дека такво нешто би било незамисливо во САД, каде што новинарите може да се повикаат  на Првиот амандман за заштита на слободата на говорот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести