сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Што жените најпрво ги привлекува кај мажите?

M_Id_375251_Men_relationship

Поврзани вести

Истражувањето спроведено на еден британски универзитет откри како машката привлечност повлекува еден сосема неочекуван сегмент. Женското тело реагира на надворешни надразби. Иако сетилото за вид има силно влијание на машко-женската привлечност, еден навидум неважен детаљ најбрзо допира до женскиот мозок и експресно останува забележан во нејзината меморија.Станува збор за машкиот глас.

Истражувањето потврдило дека длабокиот машки глас кој од биолошка страна воедно претставува мажественост и плодност, жената го доживува само во неколку секунди.

Таквиот податок останува во нејзината меморија, што може да влијае на одлуката дали тој маж и е привлечен или не.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести