петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Штох скокна до златото

kamil

Поврзани вести

Полскиот ски-скокач Камил Штох е новиот олимписки шампион, откако два пати скокна преку сто метри – 105,5 и 103,5 метри.

Полскиот скокач освои вкупно 278 бодови доволни за златниот медал.

Вечерва првиот медал на Олимпијадата во Сочи на Словенија и го донесе Петер Превц кој заврши на втората позиција со 13 бодови помалку во однос на победникот.

Норвежанецот Андрес Бардал го освои бронзениот медал со вкупно освоени 264,1 бод.

Актуелниот шампион во Светскиот куп Грегор Шлиренцауер кој важеше за еден од главните фаворити за медал беше дури 11.ти со 253,3 бода.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести