сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Штрајк на германските железничари

strajk

Последни вести

Синдикатот на работниците во германската железница ГДЛ најави одржување на 3 часовен штрајк.

Синдикатот ГДЛ, кој претставува околу 37.000 машиновозачи, кондуктери и други работници во железничкиот сообраќај, соопшти дека штрајкот ќе почне во 16 часот и дека прво ќе биде прекинат товарниот сообраќај.

Синдикатот бара 5 отсто зголемување на платите за вработените, како и скусување на работната недела од 39 на 37 часа.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести