понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Штрајк на пилотите на „Луфтханза“, откажани 750 летови

Lufthansa-630x472

Последни вести

Пилотите на германската авиокомпанија „Луфтханза“ го започнаа штрајкот која како што беше најавено ќе трае два дена. Бараат решавање на долгорочен спор со раководството на компанијата за предвремено пензионирање.

Компанијата денеска беше принудена поради штрајкот да откаже околу 750 летови или повеќе од половината од вкупниот број на 1400 предвидени слетувања и полетувања на аеродромот во Франкфурт и Минхен.

Синдикатот на пилоти на „Луфтханза“ најави дека штрајкот ќе биде на сила и утре, па освен на домашните и европските летови ќе страдаат и прекуокеанските летови и транспортен превоз.

Ова е 12-ти штрајк од април минатата година, организиран поради планот на управата на авиокомпанијата администрација за одземање за укинување на регулативата според која пилотите можат да се пензионираат на 55 години, а потоа да добијат и до 60 отсто од платата, се додека не наполнат 65 години, кога според германскиот закон, имаат право на пензионирање.

 

Најчитани вести