четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 22

Штрајк на просветните работници во Србија

Досега на штрајкот се приклучија повеќе просветни работници отколку што беше очекувано, но прецизни податоци ќе можат да се соопштат кога ќе се соберат податоци на сите четири синдикати.

strajk

Последни вести

Унијата на синдикати на просветните работници на Србија денеска одржа штрајк, и според планот наставниците не го одржале првиот час во претпладневната смена во основните и средните училишта.

Досега на штрајкот се приклучија повеќе просветни работници отколку што беше очекувано, но прецизни податоци ќе можат да се соопштат кога ќе се соберат податоци на сите четири синдикати, пишува МИА.

Синдикатите вчера соопштија дека штрајкот го организираат поради најавеното намалување на платите во јавниот сектор и бараат просветните работници да бидат изземени од тие мерки.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести