четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 38

Штрајк во Атина поради продавањето на пристаништето Пиреа

Експертите оценуваат дека поради штрајкот ќе биде пореметен целиот поморски сообраќај во Грција.

grcija-nevrabotenost

Поврзани вести

Грчките пристанишни работници стапија во еднодневен штрајк во главниот град поради планот да се приватизира пристаништето Пиреа, пренесе АП.

Експертите оценуваат дека поради штрајкот ќе биде пореметен целиот поморски сообраќај во Грција.

Работниците најавиле дека ќе го окупираат центарот на Атина за време на седницата на Парламентот на која ќе се расправа околу продажбата на Пиреа.

Приватизацијата на државните фирми е клучен дел од договорот со земјите од Европската Унија за решавање на долгогодишната економска криза во Грција.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести