недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Штрајк во грчките државни болници

Вработените во државните болници во Грција започнаа еднодневен штрајк во знак на протест против најавените мерки за штедење.

pacient na kolicka

Поврзани вести

Здравствените работнции денеска ќе се соберат и пред Министерството за здравство во центарот на Атина за да го изразат своето противење на плановите персоналот во државните болници да се суспендира или премести за да се намалат трошоците.

Грција, која е пред банкрот од 2010 година, е спасена од финансиска бездна кога земјата од Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд доби заем од 240 милијарди евра, под услов да ги спроведат реформите и мерките за штедење.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести