понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Штрајк во Охрид нема да има, изостана поддршката за СОНК

jordan-puroski-500

Последни вести

Наставниците на училиштата на ниво на град Охрид донеле одлука да не го подджат најавениот штрајк на СОНК во понеделник.

-Ние досега немаме пуштено ниту едно барање до Секторот за јавни дејности, односно Секторот за образование при општина Охрид, дека некој од предметните наставници ќе земе право за штрајк, односно да најдеме соодветна замена. Слушајќи ги изјавите на регионалниот одбор на СОНК во Охрид, знаеме дека наставниците на ниво на град Охрид се согласиле да не го поддржат штрајкот, изјави претседателот на Активот на директори на училишта во Охрид Јордан Пуроски.

Тој воедно порача дека наставата во понеделник во сите училишта ќе се одвива редовно, а учениците се должни да дојдат на училиште и да ја следат наставата.

Пуроски потенцираше дека не смее да се дозволи маргинализација на образованието на децата и да се става истото во втор план. Поради тоа апелираше да не се злоупотребуваат учениците.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести