петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Штрајкот го намали угледот на „Луфханза“

lufthanza

Поврзани вести

Директорот на „Луфтханза“, Кристоф Франц, чии пилоти стапија во тридневен штрајк, се надева дека од сабота ќе биде нормализиран сообраќајот и дека компанијата мошне брзо ќе постигне договор со пилотите.

„Луфтханза“ поради штрајкот кој што започна во средата морала да откаже 3.800 лета за три дена, со што беа погодени повеќе од 400.000 патници.

Франц рекол дека брзо ќе ги продолжи преговорите со синдикатот на пилотите Кокпит, околу платите и старосната граница за пензионирање, поради што и штрајкуваат пилотите.

Тој исто така, изразил загриженост поради штетата која и’ е нанесена на угледната компанија во контекст на силната конкуренција во воздушниот простор.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести