четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 53

Штрајкот во германската железница предизвика хаос

Запирањето на работата на возачите од синдикатот GDL во 01 часот ги засегна возовите на долги растојанија и регионалните возови, како и железничката мрежа S-Bahn.

strajk

Последни вести

Најмасовниот штрајк во историјата на германските железници причини огромни нарушувања на сообраќајот во Германија.

Запирањето на работата на возачите од синдикатот GDL во 01 часот ги засегна возовите на долги растојанија и регионалните возови, како и железничката мрежа S-Bahn.

Штрајкот започна со товарните возови вчера, а денеска се опфатени и патничките возови. Тој треба да трае до понеделник наутро.

„Околу 30 отсто од регионалните возови и возовите S-Bahn се движат во западниот и северниот дел на земјата, околу 40 отсто во јужниот дел и меѓу 15 и 30 отсто во источниот“, прецизира компанијата.

Политичари и индустриски компании изразија загриженост од последиците од штрајкот, кое е најдолго во 20-годишната историја на „Дојче бан“.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести