петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Штрајкови во Грција поради приватизацијата на Солунското пристаниште

24- часовен штрајк најави и синдикатот на пристанишните работници, додека во грчкиот Парламентот за денеска е најавена дебата околу спорната приватизација на пристаништата.

protest

Поврзани вести

Во знак на протест поради плановите за приватизацијата на Солунското пристаниште, денеска од седум до 11 часот ќе бидат затворени сите грчки пристаништа.

Воедно, 24- часовен штрајк  најави и синдикатот на пристанишните работници, додека во грчкиот Парламентот за денеска е најавена дебата околу спорната приватизација на пристаништата.

Исто така, за денеска е најавен и протест пред Парламентот.

Според Синдикатот, сите пратеници и партии, кои ја поддржуваат продажбата на голем дел од државните акции во грчките пристаништа, треба да одговараат пред народот.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести