четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 53

Штурец голем како зајак во Штип

sturec

Поврзани вести

Штурец со големина на мал зајак е забележан во штипската викенд населба Суитлак , од страна на Кирил Панајотов, пренесува „Дневник“.

Па, се поставува прашањето дали се работи за мутант или нешто друго.

Чудниот инсект имал две пипалки на главата, целото тело му било во корупка, со правилни форми, а опашката му е долга околу 10 сантиметри и има изглед на одбрамбено оружје.

Ентимолот од Штипскиот универзитет, Душан Спасов вели дека не станува збор за мутиран штурец или скакулец, едноставно овој инсект е ендемски и го има на Нов Зеланд и Јужна Африка.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести