понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 8

Шуга се шири во Скопје

doktori

Поврзани вести

Голем број пациенти одат на лекар мислејќи дека имаат алергија, а се работи за шуга, предупредуваат од амбулантите во скопските поликлиники и од Kлиниката за дерматовенерологија.

„Дневник“  пишува дека само во Скопје месечно има најмалку 10-ина случаи кај кои се дијагностицира шуга која се пренесува преку директен контакт, а поретко и со пробување и носење туѓа облека.

Само во текот на минатата година се заразиле 125 пациенти, и тоа деца на возраст од над една година, но и постари од 60 години.

За заштита од шугата, докторите препорачуваат често проветрување, носеее чиста облека, не ја менувајте со други луѓе, и менувајте ја често постелнината.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести