петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Шулц: Ципрас да не го загрозува единството на ЕУ

shulccc

Последни вести

Претседателот на ЕП Мартин Шулц го повика премиерот на Грција, Алексис Ципрас да не „го загрозува единството на ЕУ“ за време на неговата посета во Русија.

Ципрас, кој денеска ќе пристигне во дводневна посета на официјална Москва, би требало да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, премиерот Димитрија Медведев, претседавачот на руската Дума Сергеј Нарушкин и поглаварот на Руската православна црква, патријархот Кирил, пренесува агенцијата „Спутник“.

Шулц во интервју за германскиот весник Билд рече:

-Незнам дали Русија ќе обезбеди финансиска помош за Грција, ниту кога би можело тоа да се случи. Но, можам да го посоветувам Ципрас да не го загрозува единството на ЕУ.

Најчитани вести