вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Шулц денеска ќе отпатува во Атина за да се сретне со Ципрас

tsipras_shulzz

Последни вести

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска во Атина ќе се сретне со претседателот на ЕП, Мартин Шулц, пренесе Танјуг.

Инаку ова ќе биде прва посета од страна на претставниците на ЕУ од формирањето на новата влада во Грција.

Заедно со Шулц кој ведно беше првиот претставник на Брисел што му ја честита победата на Ципрас, во Атина ќе присуствува и претседателот на групата за финансии на еврозоната Јерун Дејселблум.

Пред посетата на Атина денеска се огласи и претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер, кој во интервју за францускиот весник „Фигаро“ рече дека неможе да стане збор за отпишување на грчкиот долг.

Тој порача дека има можност за договор, но дека суштински промени нема да има.

Најчитани вести