понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Шулц избран за претседател на Европскиот парламент

download (2)

Последни вести

Мартин Шулц беше избран на денешната конститутивна сесија на Европскиот парламент во Стразбур за претседател на институцијата во наредните две и пол години.

Во изборот на претседател учествуваа 723 пратеници. Бараното апсолутно мнозинство составуваше 307 гласови, а Шулц беше поддржан од 409 пратеници. Останатите кандидати за функцијата беа Пабло Иглезијас (Европска обединета левица, Шпанија), Сајад Карим (Европски конзервативци и реформатори, Велика Британија) и Улрике Луначек (Зелени, Австрија).

При преземањето на функцијата Шулц истакна дека е првиот претседател на ЕП со втор мандат, откако беше на чело на институцијата во втората половина од мандатот на претходниот Парламент.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести