сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Шулц и Баросо го повикаа Киев да ги почитува правата на Украинците

ukraina-eu

Поврзани вести

Претседателот на Европскиот парламент, Мартин Шулц, ги повика украинските власти да ги сослушаат своите граѓани, а не да употребуваат физичка сила врс нив, пренесуваат локалните медиуми. Шулц нагласил дека извештаите за провокации, со цел да биде дискредитирана опозицијата, предизвикуваат силна загриженост.

Од своја страна, претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо, ги повика властите во Киев да ги почитуваат демократските слободи и правото на луѓето да демонстрираат. Според него, протестите во Украина се предизвикани од разочарувањето дека претседателот Виктор Јанукович не ја потпишал Спогодбата за асоцијација кон ЕУ на самитот на Источното партнерство во Вилнус.

Во исто време, амбасадорите на Украина во Литванија и Шведска беа повикани во министерствата за надворешни работи на двете земји, во врска со употребата на сила против демонстрантите во Киев.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести