вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Шумахер има хематом на централниот дел од мозокот

hitportal-shumaher

Поврзани вести

Поранешниот член на медицинската комисија на Меѓународнаа автомобилска федерација (ФИА), д-р Гери Хартштајн, истакна дека мали се шансите здравствената состојба на седумкратниот шАмпион во Формула 1, Михаел Шумахер да се врати во нормала, по несреќата што ја имаше на скијање, а по која се уште се наоѓа во индуцирана кома. Шумахер имаше две операции на мозокот, а Хартштајн тврди дека тој има повреди и на централниот и на левиот дел од мозокот.

„За жал, многу е веројатно дека има уште хематоми, на левиот и на централниот дел од мозокот, а не само на десниот сегмент. Таа зона е од исклучителна важност, затоа што таму се наоѓаат центри кои ја регулираат свеста, чувствата, контролата на крвниот притисок, дишењето и голтањето“, изјави д-р Хартштајн.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести