среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Шумахер надвор од животна опасност

Состојбата и понатаму останува сериозна, но Михаел не е повеќе во животна опасност за среќа.

417466_sumaher-skijanje-portret_f

Поврзани вести

Поранешниот седумкратен шампион на формула 1, Михаел Шумахер е надвор од животна опасност, тврди Филип Стрејф, пријател на германскиот возач кој и понатаму се наоѓа во вештачки индуцирана кома после несреќата доживеана на скијање.

„Не сум лекар, ви го повторувам она што ми го кажа Жерар Саилан, хирург и пријател на семејството на Шумахер. Состојбата и понатаму останува сериозна, но Михаел не е повеќе во животна опасност за среќа”, рече Стрејф кој истотака е поранешен пилот на Формула 1.

Да се потсетиме, истражителите на несреќата во Франција, каде легендарниот возач доживеа тешка повреда на главата скијајќи на обележена патека при што после пад ја удрил главата од карпа, ја презедоа камерата која била фиксирана на кацигата на Шумахер за да се разоткријат детали за несреќата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести