среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Шундовски и Ангеловски шампиони на Романија

Sundovski

Поврзани вести

Тимот на Констанца, во чии редови настапуват поранешниот македонски репрезентативец Бранислав Ангеловски, и поранешниот селекторот Звонко Шундовски, ја продолжи доминација во романскиот ракомет осигурувајќи ја шестата шампионска титула во низа.

Вопоследен меч Констанца беше поразена од составот на Бакау со 24:19, но овој пораз не остави подлабока трага поради фактот дека на Бакау му беше потребен триумф од најмалку девет погодоци разлика за да стигне до титулата.

Овој трофеј воедно значи и директно учество на Констанца во Лигата на шампионите следната сезона, откако овој тим лани не успеа да ги мине квалификациите за елитното европско натпреварување.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести