сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Шундовски и Ангеловски шампиони на Романија

Тимот на Констанца, во чии редови настапуват поранешниот македонски репрезентативец Бранислав Ангеловски и поранешниот селектор Звонко Шундовски, ја продолжи доминација во романскиот ракомет осигурувајќи ја шестата шампионска титула во низа.

Sundovski

Последни вести

Тимот на Констанца, во чии редови настапуват поранешниот македонски репрезентативец Бранислав Ангеловски и поранешниот селектор Звонко Шундовски, ја продолжи доминација во романскиот ракомет осигурувајќи ја шестата шампионска титула во низа.

Во последен меч Констанца беше поразена од составот на Бакау со 24:19, но овој пораз не остави подлабока трага поради фактот дека на Бакау му беше потребен триумф од најмалку девет погодоци разлика за да стигне до титулата.

Овој трофеј воедно значи и директно учество на Констанца во Лигата на шампионите следната сезона, откако овој тим лани не успеа да ги мине квалификациите за елитното европско натпреварување.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести